У Техерану је од 7. до 9. новембра одржан 5. Међународни здравствени конгрес исламских земаља уз подршку министарстава и међународних организација активних у области здравља и здравственог туризма.
Међу учесницима из преко 50 земаља из Азије, Африке и Америке, скупу је присустовала и делегација из Србије коју су чинили представници Кластера медицинског и здравственог турима Србије и Специјалне болнице „Меркур“ из Врњачке Бање.
У Конгресној сали центра ИРИБ главни садржај првог дана био је конкурс за избор најбољег стартап пројекта иранских компанија из области ИТ решења, са идејом за унапређење медицинског туризма у земљи и иностранству.
Представљено је око 30 пројеката између којих је изабрано пет стартапова на основу оцена жирија, који су чинили: др Вахид Маџрох, руководилац Исламског центра за развој здравственог туризма, Леила Кресић Јурић, директор и партнер HTI – EU, Миодраг Миљковић, председник Кластера медицинског и здравственог туризма – Србија и Прем Јагијаси, уредник издања WEB магазина Network – Индија.
Позивом за чланство у жирију ове манифестације, одата је велика част српском Кластеру, који се на овом догађају појављује по трећи пут за редом.
На свечаном отварању Конгреса обратио се и српски амбасадор Драган Тодоровић, који је том приликом, од „Центра за развој медицинског туризма исламских земаља“, организатора Конгреса добио и признање за дугогодишњи изванредни допринос организацији догађаја и билатералној сарадњи између Ирана и Србије.
Српски представници учествовали су у два конгресна панела. Представници „Меркура“, у панелу традиционалне медицине представили су модел лечења минералним водама у „Меркуру“, док су представници Кластера представили српски модел бањске рехабилитације у „Меркуру“ и Пост ковид рехабилитацију, као пример коришћења изазова глобалне пандемије и модел конкурентног производа.
Водећи активисти презентовали су теме на панелима: Медицински туризам, Спортски туризам, Медицинска и лабораторијска опрема, Природни, велнес и прехрамбени туризам, Исхрана и здрава храна и Традиционална медицина и природни производи.
МЕРКУР ПОТПИСАО УГОВОР СА ТУРЦИМА
Током Б2Б састанка на Kонгресу у Ирану, „Меркур“ шири своју продајну мрежу на нове континенте.
У свечаној сали Хотела „Персијан Азади“, директор Специјалне болнице „Меркур“, др Дејан Станојевић, 9. новембра потписао је уговор о продаји „Меркурових“ капацитета у медицинском туризму, са Озан Кајом, власником Агенције „М2 Organisation“, из Анталије у Турској, која се бави продајом медицинских услуга за стране госте у преко 50 болница у целом свету.
Према речима др Станојевића, потписивањем овог уговора „Меркур“ је отворио врата за ново тржиште, јер турски партнер поред Анталије и Анкаре, има своје канцеларије у Енглеској, Азербејџану, Пољској, Русији и Украјини. „М2 Organisation“ присутна је на свим важнијим промотивним скуповима из области медицинског туризма, а посета топ менаџмента „Меркуру“ најављена је већ за децембар ове године.
Представници „Меркура“ учествовали су на панелу под називом „Могућности сарадње између Европске уније и исламских земаља“. Међу панелистима из Немачке, Мађарске, Индије, Хрватске, Ирана и Русије, своје излагање имао је и Миодраг Миљковић, директор маркетинга „Меркура“ и председник Кластера медицинског и здравственог туризма Србије. У петоминутном обраћању, Миљковић је презентовао српски Кластер и Специјалну болницу „Меркур“ као пример добре праксе у коришћењу минералних вода за развој модерног туристичко-здравственог центра, као и подизања здравственог стања грађана у оквиру здравственог система Србије.
– У конкуренцији највећих европских и светских субјеката из ове бранше, Србија се представила као атрактивна десетинација, а Кластер и „Меркур“ као поуздани партнери са дугогодишњим искуством. Нама је ово трећи пут да нас организатори позивају на овај респектабилни догађај, где смо изградили добре односе са партнерима из великог броја земаља, а са некима смо успоставили врло пријатељске односе, изјавио је Миљковић.
Конгрес се завршава данас, када се очекује и дуго договарани састанак са представницима Министарства здравља, у вези почетка сарадње у области тренсфера српског модела бањске превенције и рехабилитације у иранске бање.