Најмасовнији скуп пензионера, „Олимпијада спорта, здравља и културе трећег доба“, одржана је од 1. до 4. октобра у Врњачкој Бањи под слоганом, „Душа је ову јесен хтела“. Врњачка Бања домаћин је Олимпијаде од 2013. године а сада се окупило око хиљаду учесника из свих округа Србије. У Конгресном центру Хотела „Зептер“, свечано отварање одржано је 1. октобра, на Међународни дан старих који је установљен Резолуцијом Генералне Скупштине Уједињених нација 1990. а у Србији се обележава од 1992. године.
-Свеукупна ситуација у земљи довела је до тога да се ове године скуп одржи мало скромније него иначе јер смо морали да откажемо ревијалне наступе, рекао је, обративши се скупу у име Савеза пензионера Србије, председник проф. др Андреја Савић и додао:
– Ми пензионери представљамо одговоран део друштвене заједнице и заправо смо најдисциплинованија друштвена структура, разумемо проблеме са којима се држава тренутно среће и имамо пуно разумевања за околности у којима се држава налази а оно што желим да кажем овом приликом и да истакнем јесте чињеница да све нас пензионере очекује увећање пензија од 6 одсто као и пензионерске картице које ће омогућити куповину уз попусте до 60 % у преко 600 фирми, предузећа и компанија у земљи.
По Савићевим речима, у последње две године допринос државе је заиста велики и сматра да је држава препознала ко су аутентични заступници пензионерске популације.
– Ми смо ту да посредујемо између комплетне пензионерске популације, са једне и државе са друге стране. Наши аргументи су прихваћени и Фонд је већ склопио уговор са преко 650 компанија и фирми у земљи око попуста за пензионере уз пензионерске картице. Што се тиче Олимпијаде подигли смо лествицу и за разлику од спортско рекреативних надметања у протеклих петнаестак година, читаву манифестацију дигли смо на ниво квалификационих надметања у окрузима широм Србије и убацили смо културне садржаје као што је ликовно и књижевно стваралаштво, брига за екологију и друго, истакао је Савић.
Учесници Олимпијаде надметали су се у брзом ходању, кошарци, пикаду, шаху и другим спортским дисциплинама а од првог дана функционисала је и сликарско- иконописачка колонија док су се писци у трећем добу представили својим књижевним остварењима. У здравственом делу четвородневног програма такозваном „Базару здравља“ ,осим предавања стручњака одржане су провере здравственог стања: мерење притиска и шећера, преглед и савети очних лекара, испитивање густине костију, приказ рада Биоптрона, провера ефикасности средстава за ублажавање болова и друго. Током Олимпијаде одржан је и традиционални Мини филмски фестивал .
– Већ годинама нам овај скуп поклања поверење и нама не остаје ништа друго него да им се на томе захвалимо, да будемо добри домаћини и да се трудимо да то поверење оправдамо и наредних година, рекао је обраћајући се скупу у име Општине Врњачка Бања, помоћник председника Милутин Думановић.
Србија спада у земље које имају најстарије становништво у Европи и свету и зато је и било логично да се баш у њој организује Олимпијада трећег доба за коју је у извештају ЕУ истакнуто да представља најбољи пример „добре праксе“ у Европи и да такав модел у раду са старима треба практиковати и у другим земљама.