Од 15. до 19. маја у Хотелу „Бреза“ традиционално је одржан 21. Национални Симпозијум са међународним учешћем за медицинске сестре и техничаре, у организацији Удружења медицинских сестара, техничара и бабица Републике Србије.
Пленарна тематика 21. Симпозијума посвећена је иновацијама у сестринској пракси, превенцији и збрињавању пацијената са кардиоваскуларним болестима, у оквиру које су предавачи презентовали новине у дијагностици, лечењу и иновативним приступима у здравственој нези, као и значај медицинске сестре у превенцији настанка кардиоваскуларних болести.
На церемонији свечаног отварања Симпозијума присутнима су се обратили Дијана Оташевић, председница Удружења медицнских сестара, техничара и бабица Републике Србије, Весна Јоцић, директорка Коморе медицинских сестара и здравствених радника Србије, Радица Илић, председница Синдиката сестара и техничара Републике Србије, проф. Др Гордана Панов, редовна професорка Универзитета „Гоце Делчев“ из Штипа и Данијела Ђурашковић, председница стручног одбора 21. Националног Симпозијума са међународним учешћем медицинских сестара, техничара и бабица.
Председница Удружења медицнских сестара, техничара и бабица Републике Србије (УМСТБС), Дијана Оташевић захвалила се свима који су се одазвали позиву да присуствују Симпозијуму који је акредитован Одлуком Здравственог савета Србије као Национални Симпозијум са међународним учешћем.
– Данас су са нама осим медицинских сестара, техничара и бабица из здравствених установа Републике Србије и колегинице и колеге из Македоније, Црне Горе, Републике Српске, Босне и Херцеговине, тако да се у предивној Врњачкој Бањи окупило више од 250 медицинских радника. Пленарна тематика овог Симпозијума је превенција и збрињавање кардиоваскуларних болести, односно значај медицинске сестре у збрињавању тих пацијената, имајући у виду да кардиоваскуларне болести преовладавају у обољевању наше нације. Током Симпозијума разменићемо искуства о статусу наших сестара, о недостатку кадра, да сагледамо каква је ситуација у здравственим установама. Познато је да свету недостаје око девет милиона медицинских сестара, и ми се сусрећемо са недостатком кадра, али оно што је позитивно да се побољшавају услови рада и да нам се сестре враћају, истакла је Дијана Оташевић.
Директорка Коморе медицинских сестара и здравствених техничара Републике Србије Весна Јоцић, у свом обраћању истакла је да је на последњој Скупштини Коморе донета Одлука којом су обезбеђена значајна средства за набавку радне одеће, мантила и радне униформе за све запослене у Здравственом систему Србије. Указала је да су током претходне године издвојена велика средства за школовање медицинских радника, али и помоћ за лечење оболелих упосленика у здравству.
Председница стручног одбора 21. Националног Симпозијума са међународним учешћем медицинских сестара, техничара и бабица, Данијела Ђурашковић представила је стручни рад и програм на Симпозијуму, уз наду да ће се током Симпозијума обновити знања и понети искуства која ће се применити у пракси.
Посебне сесије, у оквиру Симпозијума биле су посвећене значају мултидисциплинарног приступа у лечењу и здравственој нези нефролошких, хируршких, онколошких и интернистичких болесника, као и иновацијама и специфичним сестринским интервенцијама код примене савремених терапијских протокола у лечењу и здравственој нези педијатријских пацијената, и раду сестара и бабица у оквиру гинеколошко-акушерске сесије.
Осим реализације стручних активности, учесници Симпозијума су пронашли времена и за дружење и заједничко уживање у природним лепотама и садржајима у Врњачкој Бањи. Следеће окупљање медицинских сестара, техничара и бабица заказано је за новембар месец у Хотелу „Оморика“ на Тари.