Народна библиотека „Др Душан Радић“ обележила је стогодишњицу смрти једног од најважнијих класика у историји светске књижевности, Франца Кафке (1883 – 1924), управо на дан када је преминуо, 3. јуна.
О животу и стваралаштву Франца Кафке који је својим делима, не само коренито преобликовао светску књижевност, него је и срушио постојеће интерпретације поимања света, говорио је Мирољуб Стојановић, књижевни и филмски критичар, уредник издавачке делатности Филмског центра Србије.
– Кафка је писац чије је време непролазно. Вероватно, уз Шекспира и можда, неколико класичних старогрчких писаца, појава о којој се највише говорилои у читавој историји књижевности. С правом, оно што је залог величине и вечности књижевности је њена уникатност и непоновљивост. Уобичајено је да се о Кафки говори као о писцу песимизма и дефетистичком писцу који је човека осудио и нема никакве идеје, некаквог излаза. Ако пажљивије читамо Кафкино дело видећемо да је таква врста ригидног, ригорозног тумачења потпуно немогућа. Код Кафке имате и те како разиграног хумора, рекао је Мирољуб Стојановић.
Модератор је био Срђан Чеперковић.