УСПОМЕНЕ СА ПУТОВАЊА ПРЕТОЧЕНЕ У ПИСАНУ РЕЧ
Добитници „Драганове награде 2022“ за најбољи путопис старијих особа представили су се на специјалној књижевној вечери која је организована у Салону врњачке Библиотеке, 8. јула. Првонаграђени, са себи драгим особама боравили су од 8. до 10. јула 2022. године у Врњачкој Бањи.
На конкурс који расписује Удружење грађана „Снага пријатељства“ – „Amity“ у сарадњи са Порталом „Пензин“ пристигло је преко 120 радова аутора из Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније, Црне Горе, Македоније, Швајцарске, Немачке, Канаде, Аустралије и САД. „Драганова награда” је традиционални годишњи конкурс за путописе старијих, који се већ осми пут заредом спроводи у знак сећања на Драгана Куку, оца Јасмине Бебе Куке, једне од оснивача награде.
– „Нису битне године вашег живота. Битно је какав живот живите у годинама које имате“, наш мото, поново је оправдао и потврдио да учесници наших конкурса живе најбоље године свог живота. Имали смо прилике да кроз одломке њихових радова, али и излагања о томе како су настале неке од прича, као и шта их је мотивисало да учествују, на тренутак и ми путујемо са њима и заједно уживамо у успоменама које та путовања носе, изјавила је мр Надежда Сатарић, председница УО „Снага пријатељства“ – „Amity“.
Промовисана је публикација „Освојени хоризонти“ у којој је објављено свих 15 награђених путописа и 16 посебно похваљених. Циљ Конкурса за најбољи путопис старијих особа је да подржи активно старење тј. да допринесе стварању окружења у коме ће старији – њихове мисли, емоције, знање и животно искуство – бити поштовани на начин на који то уистину заслужују.
Бранислав Вуковић (78) из Берана, Црна Гора, просветни радник, добитник је прве награде за најбољу путописну песму у којој описује монашку испосницу у Тифрану код Берана. Бранислав је објавио седам књига поезије и добитник је више награда и повеља за писану реч.
Радован Вучић Саковић рођен је на Голији (75). Професор одбране и заштите. Награђен је је за путописну причу из Србије у којој је описао све лепоте Голије. Написао Монографију о презимену Саковић. Приче почео да пише за своје унуке. Освајање прве награде неизмерно га је обрадовало. Причу „Зарастоше стазе наше“ посветио је покојној супрузи.
Љиљана Тамбурић, економски техничар из Крушевца (63) добила је Похвалу за путопис „Никад не реци никад“. Са супругом је путовала у Осло у Норвешку код кћерке и дочарала како се уз љубав према детету превазилази страх од летења авионом и путовања бродом. Објавила је две књиге поезије, пише кратке приче.
Власта Ценић (65), професор српског језика из Дољевца освојио је прву награду за најбољу путописну причу по Србији. Прича „Путовање у Ораховац“ настала је као повратак данима младости. После много година посетио је Ораховац и доживљене емоције преточио у дивну причу. Написао је 23 књиге песама за децу.
Најбољу причу о путовању у иностранство, у овом случају у Турску, „Шафран манастир и змијска царица“ написао је дипл. инж. геофизике Милан Митровић (64) из Београда.
Драгица Томка (69) професор у пензији из Београда првонаграђена је за аутентичну женску причу о путовању у Португалију „Колико је топла брижност“.
Беба Кука захвалила се свим добитницима на томе што својим примером заиста промовишу активно старење и позвала присутне да од 1. јануара 2023. године до 31. марта конкуришу.
– Пишите за вас, за вашу децу, пријатеље, породице, за овај Конкурс који, ево већ осму годину ствара ту платформу којом желимо да вам кажемо да неко жели да чује шта имате да кажете и да тај неко вреднује и цени сваку реч коју напишете. Уживајте у процесу писања јер он на много начина помаже и нашем менталном здрављу и нашем интелекту, рекла је Беба Кука.