Промоцију књиге Ивана Ивачковића „Панонски адмирал“ о уметности Ђорђа Балашевића Народна библиотека „Др Душан Радић“ организовала је предпоследње априлске вечери, а огромно интересовање публике најбољи су показатељ квалитета рада како Балашевића, тако и Ивачковића.
Иван Ивачковић ставио је ауторски потпис на хиљаде текстова о рок музици објављених у новинама и часописима, али и на седам књига на тему рок музике. Последња (по речима критичара и важна и вредна) говори о песништву и музици Ђорђа Балашевића и представља својеврсну шетњу кроз његову дискографију, а аутор је види и као „мали музеј успомена“.
– Моја генерација је прва која је одрастала уз песме Ђолета Балашевића и ово је једно подсећање на дане наше младости. Такође је и успомена на земљу које више нема, а у којој је моја генерација рођена и у којој је сазревала, у којој је била васпитавана, између осталог, и песмама Ђорђа Балашевића, каже Ивачковић који је бавећи се више од четири деценије новинарством успео да створи богату архиву која је послужила као поуздан и богат извор информација и у раду на овој књизи.
То што је чувени Панонски морнар унапређен у адмирала најречитије говори о личном доживљају Ђорђа Балашевића од стране Ивана Ивачковића, о поштовању према уметничким достигнућима Балашевића и његовим људским врлинама.
– У књизи је и део који је мој лични осврт на сопствени доживљај и сопствена осећања везана за оно што је Балашевић оставио за собом и на оно чиме нас је задужио и као појединце и као друштво. Пре свега својим песништвом, а по мом скромном мишљењу, он је највећи песник наше новије историје. Задужио нас је и својом музиком, као и једном великом лекцијом о људској храбрости и људској честитости, лекцијом коју нам је демонстрирао највише током 90-их година, током најтежег и најмрачнијег периода наше новије историје када је он устао против рата, супротставио се нечовештву, дивљаштву које се пробудило на Балкану. Такође је годинама настојао упорно и досадно да обнови мостове који су порушени међу завађеним југословенским народима. Неки од тих мостова били су срушени буквално, многи фигуративно, а Балашевић је уложио целог себе и своју уметност у то да се ти мостови поново изграде. Исход је био добар по њега јер се Балашевићево име раскрупњало до свуда прихваћеног антиратног цивилизацијског симбола, али он све то није могао да зна када се упустио у велики ризик, наводи аутор књиге.
Поред Ивана Ивачковића, који је представио књигу и њен концепт, о мудром и паметном, великом џентлмену, лежерном, а преосетљивом, песнику, певачу и музичару, изузетно карактерном Ђорђу Балашевићу, говорила је певачица Биља Крстић која је била уз њега док је „стварао историју“ током рада у групи „Рани мраз“.
Причу о каријери највећег песника међу музичарима и паду једне велике земље у врњачкој Библиотеци зачинио је и Душан Весић, музички новинар и аутор успешних књига о новом таласу, који Балашевића доживљава првенствено као изузетног stand up комичара. Весићеви коментари на велике хитове попут „Рачунајте на нас“ насмејали су присутне, али и покренули коментаре.
„Панонски морнар“ Ивана Ивачковића до сада је доживео три тиража, продат је у 13.000 примерака, а промоција која чува „достојанство успомене на Ђорђа Балашевића“ у Врњачкој Бањи последња је у низу организованих кроз Србију.